Zdroworozsądkowe wskazówki dotyczące gotowania

kuchnia

Czy masz grudki w swoim białym sosie? Podczas robienia białego sosu (beszamelowego) lub innego sosu, który wymaga powolnego gotowania, aby zagęścić, użyj trzepaczki do jajek i możesz zwiększyć temperaturę (choć nie za bardzo), aby przyspieszyć proces. I nie będzie w nim wiotczeć.

Zmień swój otwarty grill w wykwintny piekarnik. Chcesz wypróbować nowy przepis na grilla, który wymaga kaptura na grillu, którego możesz nie mieć. Spróbuj użyć pokrywy woka lub dowolnej pokrywy wypukłej. To działa bardzo dobrze. Świetne do pieczonych mięs podczas biwakowania.

Nigdy więcej nie kupuj mrożonego ciasta. Nienawidzisz robić kruchych ciastek. Zamiast tradycyjnej metody ręcznej, użyj kuchennego świstka. Użyj nieco mniej płynu, niż jest to wymagane w przepisie. Po prostu mieszaj, aż całe ciasto uformuje się w kulkę. Jeśli nie uformuje się w kulkę, możesz potrzebować tylko odrobinę więcej płynu. Płyn zależy od przepisu, którego używasz do swojego ciasta.

Czy Twoje bułeczki bardziej przypominają rockowe ciastka? Zrób bułeczki w kuchni. Wiele osób po prostu nie może robić bułeczek bez względu na wszystko. Zwykle problemem jest zbyt duża obsługa. Użycie świstaka eliminuje ten problem.

Spróbuj też zrobić bułeczki tak, jakby ludzie lub rodzina siedzieli przy stole i czekali. Innymi słowy, mniej czasu zajmuje mniej obsługi. Mieszanka powinna być dość wilgotna, nie sucha po dodaniu mleka.

Obróć się na dobrze posypaną mąką deskę i przykryj kilka razy czubkami palców, aby wciągnąć dodatkowe cztery. Powinno to zająć tylko około 5-8 sekund. Delikatnie wklep i pokrój w dowolny kształt bułeczki – okrągłe lub kwadratowe – cokolwiek.

Bułeczki wydają się najlepiej smakować, gdy są pieczone w czymś, co różnie określa się mianem pieca wznoszącego. Innymi słowy, włącz piekarnik niedługo przed rozpoczęciem mieszania bułeczek, a po włożeniu do piekarnika nadal nie osiągnął wymaganej temperatury.

Nauczyłem się tego sposobu robienia bułeczek, kiedy byłem przyzwyczajony do załogi na jachcie, gdy byłem młodszy, a chłopaki chcieli porannej herbaty i zobaczyli, czy mogą mnie nakłonić do zrobienia. Stąd moje odniesienie do oczekującej publiczności. Piekarnik był tylko małym gazowym piecem stołowym i ustawiałem go na maksymalną temperaturę, a następnie wrzucałem razem masło z mąki i mleko. Byli pod ogromnym wrażeniem, a ja byłem najbardziej zaskoczony wynikiem. Wcale nie byłam pewna mojej biegłości w robieniu bułeczek, ponieważ moja matka nigdy nie była w stanie zrobić bułeczek – to jej były te, które wychodziły jak kule.

Później nawróciłem moją mamę na robienie bułeczek w kuchennej świstance, kiedy miała około 65 lat i była zdumiona, że ​​w końcu nauczyła się robić bułeczki, które są jadalne.

Dodam, że bułeczki stały się stałym elementem porannej herbaty

Czy twoje curry są gumiaste? Czy masz problemy z ustaleniem, czy zapiekanka lub curry są ugotowane. Gdy olej (tłuszcz) podniesie się, danie jest gotowane. Wszystkie zapiekanki mięsne mają pewną zawartość tłuszczu, a po jego uwolnieniu mięso jest gotowane.

Brakuje Ci magicznego składnika? Czy kiedykolwiek ugotowałeś curry lub zapiekankę, a smak po prostu potrzebuje czegoś, a nie możesz dokładnie określić, co jest potrzebne. Może wydaje się, że smaki nie do końca pasują do siebie. Jest to mały niematerialny składnik, którego brakuje. Wypróbuj bardzo małą ilość cukru, a zdziwisz się, jak wydaje się łączyć i zmiękczać smaki w bardziej harmonijną kombinację. Smaki przestaną ze sobą walczyć.

Ups, czy kiedykolwiek poślizgnąłeś się z garnkiem na sól podczas gotowania? Czy kiedykolwiek dodałeś odrobinę za dużo soli do przepisu? Nigdy nie dodawaj cukru, aby to poprawić, spróbuj wycisnąć sok z cytryny.

Nienawidzę mycia patelni. Lubisz od czasu do czasu mieć pieczone ziemniaki, ale nienawidzisz później zmywać patelni. Oto prosta, łatwa metoda i zużywa mniej tłuszczu. Pokrój każdy ziemniak ze skórą na pół, aby uzyskać jak największą powierzchnię cięcia. Dodaj trochę margaryny i posmaruj nią pokrojoną stronę ziemniaka. Następnie posyp solą i pieprzem, jeśli chcesz.

Połóż posmarowane masłem ziemniaki posmarowaną masłem do dołu na arkusz folii aluminiowej. Złóż folię i uszczelnij. Włóż do nagrzanego 200 stopni piekarnika i gotuj przez około pół godziny. Po ugotowaniu odwiń i delikatnie obierz folię z ziemniaków i podawaj. Wrzuć folię do śmieci i voila – cudownie chrupiące pieczone ziemniaki i bez bałaganu.